Zielone kotlety z ziemniaków i tofu (bezglutenowe, wegańskie)

Chociaż smażenie nie jest zdrowe i może zwiększać zapalenie w Twoim organiźmie głównie z powodu przemiany nienasyconych kwasów tłuszczowych w ich formy trans czasem tego potrzebujesz. Jedynie spróbuj wybrać możliwie najlepszy olej.

Moim zdaniem najlepszy jest olej kokosowy zarówno jedzony na zimno jak i używany do smażenia. W porównaniu z tłuszczami, które ludzie zwykle jedzą – trójglicerydy długołańcuchowe, olej kokosowy jest tym z trójglicerydami średniołancuchowymi (MCT). MCT nie wymaga żadnych enzymów trawiących tłuszcze ani żółci z woreczka żółciowego. Jego molekuły są mniejsze, są trawione szybciej i łatwiej. W dodatku są świetnym źródłem energii, przyspieszają metabolizm i redukcję tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj! Nigdy nie smaż na olejach lub tłuszczach z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT)! Każdy dobrej jakości zimnotłotoczony (mniej niż około 60°C) olej pełny nienasyconych kwasów (Omega-3, Omega-6, Omega-9) powinien być ukryty w ciemnej butelce aby zapobiec utlenianiu. Ciemna butelka mówi Ci, że możesz co najwyżej dodać go do swojej sałatki.  Jeśli chcesz smażyć na płynnym oleju,  wybierz rafinowany ryżowy ale nigdy nie przekonuj siebie sam/sama, że to dobry wybór.

Wegańskie kotlety mogą być świetną przekąską podczas dnia w pracy. Spróbuj nie spożywać tak ciężkostrawnych pokarmów wieczorem.


Ingredients:

 • 1200g ugotowanych ziemniaków
 • 80g rozmiażdżonego szpinaku baby
 • 350-400g naturalnego tofu (najlepiej bez GMO)
 • 100g duszonej cebuli
 • 2 łyżeczki niejodowanej soli
 • 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
 • 1 łyżeczka mielonych nasipn kolendry
 • 30g płatków jaglanych (zmielonych na mąkę)
 • 100g kaszy gryczanej (zmielonych na mąkę)

+ 3 łyżki oleju kokosowego do smażenia

Instrukcje:

 1. Ugotuj ziemniaki i ostudź.Uduś cebul na patelni z dodatkiem oleju po cym odsącz.
 2. Przygotuj mąki i rozmiażdż szpinak.
 3. Wymieszaj wszystkie składniki w dużej misce. Formuj 4cm kule i spłaszczaj dłonią w kotlety. Smaż z dwóch stron na małym ogniu do zrumienienia. Wyciągnij kotlety z tłuszczu i odsącz na papierowym ręczniku kuchennym z nadmiaru tłuszczu. Podawaj ze świeżymi warzywami i dipem.

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *