Jajka z awokado faszerowane słonecznikiem i pieczarkami

Przed Wielkanocą zawsze pojawia się pytanie: Co zamierzasz gotować? Moja odpowiedź jest prosta: Dla mnie? Nie trzeba niczego gotować, zjadłbym swoje zieleniny i byłabym szczęśliwa! Naprawdę uwielbiałam faszerowane jajka z majonezem! Naprawdę za nimi tęskniłam! W dniu, w którym przypadkowo odkryłam majonez z orzechów nerkowca, zdałam sobie sprawę, że jedzenie jajek nie stanowi problemu! Oczywiście, jeśli pozwoli Ci na to wyobraźnia, że niesamowicie pożywne i pełne wody (72%) awokado ze 160 kaloriami może być właśnie zielonym jajkiem. Awokado rzekomo neutralizuje zły wpływ śmieciowego jedzenia i pomaga wchłaniać składniki odżywcze z pokarmów roślinnych. Zjedz co najmniej jedno awokado dziennie z tym przepisem na jajka z awokado faszerowane słonecznikiem i pieczarkami!

Wartość odżywcza awokado.

100 g owocu awokado jest pełne około 15 g zdrowych tłuszczów. 71% z nich to MUFA, 13% PUFA, a 16% to SFA. Im bardziej  dojrzałe, tym mniejsza zawartość SFA i wzrost zawartości kwasu oleinowego MUFA.

9 g węglowodanów z owoców awokado składa się w 80% z błonnika i zawiera około 70% nierozpuszczalnego i 30% rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Cukry mają bardzo niewielki udział, tylko około 0,3 g, a główny cukier znaleziony w awokado jest unikalną siedmiowęglową D-mannoheptulozą. Indeks glikemiczny (GI) ma wynosić zero!

Dowody kliniczne sugerują, że odpowiednie spożycie potasu może pomóc kontrolować ciśnienie krwi. Awokado z powodu wysokiej zawartości potasu (507 mg) i niskiej zawartości sodu (8 mg) może pomóc w zarządzaniu nim. Obserwuje się także dość dużą ilość fosforu (54 mg), magnezu (29 mg) i wapnia (13 mg).

Znaczące poziomy i kombinacja Witaminy C (8,8 mg) i Witaminy E (2,35 mg), w tym alfa, beta, gamma i delta tokoferolu, mogą spowolnić progresję miażdżycy. Filochinon – witamina K1 (21 g) działa jak koenzym podczas syntezy biologicznie aktywnej formy szeregu białek biorących udział w krzepnięciu krwi i metabolizmie kości. Awokado jest bogactwem witaminy B. Niedobory witaminy B9 i witaminy B6B mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu homocysteiny i wzrostu ryzyka chorób układu krążenia.

Fitozwiązki.

Jedząc awokado, dostarczamy naszemu organizmowi wiele niezbędnych fitocząsteczek takich jak karotenoidy, fenole i fitosterole. Karotenoidy ksantofilowe przyczyniają się do zdrowia oczu. Najwyższe stężenie karotenoidów jest zlokalizowane bezpośrednio pod skórką w ciemnozielonym miąższu. Naturalnie występujące kwasy tłuszczowe w awokado zwiększają wchłanianie karotenoidów ze względu na ich rozpuszczalność w tłuszczach. Fitozwiązki zmniejszają stres oksydacyjny i mają działanie przeciwzapalne, chronią przed uszkodzeniem DNA i dysfunkcją oka, zapewniają działanie fotoochronne zarówno przed promieniowaniem UV, jak i VIS. Dodatkowo awokado zawiera dużą ilość glutationu – złożone z trzech kwasów amoniowych: kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Glutation odgrywa rolę przeciwutleniającą i przeciwnowotworową!


Składniki:

 • 3-4 dojrzałe awokado
 • 100g nasion słonecznika (mogą być namoczone przez noc)
 • 250g surowych pieczarek
 • 25g nieaktywnych płatków drożdżowych
 • 20g oliwy z oliwek extra virgin
 • 1/2łyżeczki niejodowanej soli
 • 1/3 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
 • sok z połowy limonki
 • garść posiekanej natki pietruszki

Instrukcje:

 1. Umyj awokado gąbką z płynem do naczyń. Obierz obieraczką bardzo cieniutko. Spsikaj sokiem z połowy limonki. Ten zabieg pomoże awokado zachować piękny zielony kolor.
 2. Umieść w blenderze wysokoobrotowym nasiona słonecznika i zrób masło. ( lub posiekaj namoczone i odcedzone nasiona słonecznika)
 3. Dodaj resztę składników i posiekaj drobno.
 4. Wypełnij połówki awokado nadzieniem, oprósz pietruszką, nasionami czarnego sezamu, słonecznikiem i ostrą papryką.

Smacznego!


 

Podoba Ci się post?

Polub i obserwuj moją stronę na facebook-u (https://www.facebook.com/vitaminove/). Najpierw należy kliknąć Lubię to! a następnie w opcjach obserwowania ustawić „wyświetlaj najpierw”

Zajrzyj również na mój Instagram (https://www.instagram.com/vitaminove_com/)

Zostaw komentarz!

Proszę udostępnij przyciskiem poniżej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *